ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Ja si e pa nje Shka i Kosoves Varrimin e DR. Rugoves

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Admin
Gold Member
Gold Member


Numri i postimeve : 563
Reputation : 2
Registration date : 06/01/2008

MesazhTitulli: Ja si e pa nje Shka i Kosoves Varrimin e DR. Rugoves   Sat Feb 09 2008, 04:11

Nje Serb Flet Per Varrimin E Rugoves
VEREJTJE: ATUORI I KETIJ TEXTI NUK DIHET, SE PAKU UNE NUK E DIJ...

Varrimin e kam pėrcjell prej banesės, pasi qe nji natė ma heret jam
ngri
ne rend para Kuvendit, duke prit me nderu kryetarin e Kosovės. Tu e
kėqyr
transmetimin, e paramendova veten si me qen serb i Kosovės. Nuk keni
ide,
sa interesant mu bo varrimi. Si serb i Kosovės, nuk mujsha me besu qe
shqiptaret dinin te organizojnė diēka te tillė. Krejt funksionoje
super,
sallėn 25 majin nuk e njofta, plus i pash njerėzit brenda tu i desh
palltat prej nxehtit. Si Serbin e Prishtinės, mė se shumti m`kallke
prania
e tipave te veshėn me uniforma si te ushtrisė. Neve, ndėrkombėtaret
krejt
kohen na thoshin qe TMK-ja nuk ėshtė ushtri. Kur i kam pa edhe tu
gjuajt
me pushkė, ke ka m`bien tfikt (da padnem u nesvest). Nėse qajo ēka pash
ne
TV, nuk ėshtė ushtri, atėherė ē`a ėshtė. Kurrė nuk kam pa, qe
vatrogascat(zjarrfiksat) gjuanin me pushka. Neve ne Serbi po na thojnė
qe
ka me u kthy ushtria dhe policia jon ne Kosovė. Hajt ushtria, nuk kanė
qen
edhe aq shumė, po sa polici ish ne Kosovė. Nė televizion kisha bindje
qe
ka mė shumė, se ne kohėrat mė te mira te dashurit tonė Millosheviqit,
cili
i pafajshėm po kalbet ne burgun e Hagės. M`ra n`mend kur me shokėt e mi
u
pata paraqit ne polici si rezervist, e mi dhanė teshat dhe
kallashnikovin
e qysh e shprazėsha krejt "okvirin" prej ballkonit kur Zvezda e jepke
gol
tu luajt me Partizanin. Pas kėsaj qe pash, duhet me i ndru tabelat, se
i
kam hala ato te vjetrat PR, se me bo me m`nxon, mos po ma bojnė si na
qe
ju bojshim ne punktin te hotel Besiana. Fjalimi i Petersenit me nxoni
tu
ju pėrkthye ja 30 serbeve cilėt ishin mbledh me kėqyr varrimin. Nanen e
Sorensenit, ken ka m`rahin mu, pasi qe ju pėrktheva edhe fjalinė e
fundit,
ku ky Jeseni gati nuk tha qe Kosova ka me u bo pavarur sa jam unė
administrator. Mendojshin qe po bojė hajgare me ta. Nuk mundeshin te
besojnė qe administratori i Kosovės i fol ato fjalė. Hiq ma i mirė se
Sorenseni, nuk ke edhe Sollana, prej cilit edhe nuk kena prit mė mirė
se
aj na pat bombardu para ja 6,7 vite. Ne sall ku e pėrcjellshim varrimin
nuk u dėgjoje mirė prej zhurmės te agregatit cili punoje krejt kohen,
pasi
qe shqiptaret mo nuk po na lėshojnė rrymėn, cilėn na nuk e kena mendjen
me
pagu. Pėrpara protestojshim, dhe pas nji jave na e lėshojshin, por prej
qe
ka ardh ky pisi i Danimarkės, e kanė bo njėfarė sistemi "ABC" me e
leshu
rrymėn, por po get neve na kanė shti ne "D". Krejt me mall po e
kujtojnė
at Danezin tjetėr, Hakerupin, me cilin na pat thy. Hallakama mė e madhe
ndodhi kur ne televizion u shfaqen edhe tradhtaret ma te mėdhenj te
popullit serb, si qe janė Janez Drnovshek, Stipe Mesiq dhe sidomos
Maqedoni Branko Crvenkovski. Dikush ne sall tha qe Maqedonia kurrė nuk
ka
me e pranu Kosovėn si shtet, e tjetri ja kthej qe maqedonet i kishin
ndru
librat e gjeografisė, dhe ne to po shkruaje qe Maqedonia kufizohet me
Bullgarin, Greqinė, Shqipėrinė, Kosovėn dhe Serbin. Krejt ky varrim
kjart
tregon qe shqiptaret kanė qen ne koalicion me Sllovenin dhe Kroacinė
pėr
mi shkatėrru Serbin. Maqedonet hala nuk po e kuptojnė ēka i ka gjet ne
momentin kur ju kanė dhanė drejtat shqiptareve, dhe Crvenkovski nuk
ėshtė
i vetėdijshėm qe se shpejti ka me pas mbiemrin "Kuqi". Ne sall krejt u
pajtuam, qe kur kena mujt me nejt nėn Turqit 500 vjet, kena me duru
edhe
nėn shqiptaret, por Serbia mė herėt ose mė vonė, ka me u kthye ne
Kosovė.
Pas kėtyre fjalėve, dikush ja nisi kėngėn "Bozhe Pravde" dhe te gjithė
u
quam n`kėmbė te vendosur qe te presim edhe 600 vjet, nėse ka nevojė.
Qysh
kem tu e kėndu himnin e ri te Serbisė, ne televizion ja nisi te
intonohet
himni i ri i Kosovės. Krejt mbetem n`kėmbė, tu mos besu, qe shipcat e
paskan komponu edhe himnin cili dallon prej ati te Shqipėrisė. Tu e
mbaru
tekstin e kėngės "Bozhe Pravde", ne kafe po hin njė polic bugar, cili
mbeti i shokuar duke i pa 30 serb tu nejt n`kėmbė ne kafe, dhe plot
tjerė
ne televizion cilėt po ja japin nderin e fundit Ibrahim Rugovės.
Automatikisht krejt u ulem dhe ne televizion u shfaq ne rendin e parė
ministri pėr kthim ne qeverinė e Kosumit cili n`kėmbė i pėrcjellke
himnet
e Shqipėrisė dhe te Kosovės. Lajmrimin e Petkoviqit ne rendin e parė,
shumica e serbeve e pėrcjelli duke e pėrmend tradhtarin e madh Serb -
Kopiliqin. Pakėnaqėsinė totale e krijoj polici Bugar, cili si pėr veti
ja
nisi ti njeh atributet e njė shteti. Presidentin e paskan, flamurin e
paskan, himnin e paskan, ushtrinė e paskan, policin e paskan, qeverinė
e
paskan, ministrat i paskan....numėrimin e ndaloj njė shishe e
"shljivovices" cila kėrciti nė krye te policit bugar. Fotografia e
varrimit humbi, pasi qe u harxhit benzina ne agregat. Duke e prit
benzinėn, ne kafe ja nisen komentimet reth jetės dhe veprės e Ibrahim
Rugovės. Shumica e biseduesve u pėrqendrua ne zgjedhjen paqėsore pėr
cilėn
u mundua krejt jetėn doktor Ibrahim Rugova. Bash kur ne kafe u krijua
sa
do pak njė atmosferė tolerante, pėrsėri u ndez televizioni EI NIS dhe
ne
ekran u shfaqen fytyrat e Hashim Thaēit, Fatmir Limės dhe Ramush
Haradinajt. Nė moment, atmosfera e sallės 1 tetori, kaloj ne kafen tonė

Graqanicė, kurrkush nuk e foli as njė fjalė. Shėtitjen deri te varrezat
ne
Velani, i kena pėrcjell si ne trans, duke u munduar me gjet numrin e
njerėzve cilėt kanė dal ne ketė ftoftė. Njoni e krahasoj ketė fotografi
me
ditėn kur kanė hi trupat e NATO-s, e mbrapa tyre shqiptaret qe u
kthejshin
prej refugjatllukit ne Maqedoni. Tjetri dha mendimin, qe tash janė
shumė
mė shumė, kur bugari me salvet n`krye, prej inatit, e vlerėsoj qe janė
20
milion. Krejt kohen tu shpresu qe po ndodh diēka, ceremonia e varrimit
kaloj perfekt. Nuk kisha mo ēka me ju pėrkthye, krejt e pamė vet ne
televizion, krejt ato delegacione, delegacioni i Shqipėrisė, gjeth aj
popull, policia, ushtria, flamuri, himni....Mbetem pa tekst, si qe ka
me
metė delegacioni i Serbisė ne negociatat pėr statusin e Kosovės.Ne fund, nuk e pata veshtir mu kthy ne likur te shiptarit, se po e
vreni
qe teksti u shkru shqip.

marr nga

http://www.forumihorizont.com/showth...threadid=10779
__________________
fituan Hajdutet e paskrupellt te kosoves apo politika e te huajve?????
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
Shiko profilin e anėtarit http://xoface.buygoo.us
 
Ja si e pa nje Shka i Kosoves Varrimin e DR. Rugoves
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Politika & Shtypi :: Politika :: Dr Ibrahim Rugova 1944 - 2006-
Kėrce tek: