ForumPortalliGalleryPytėsoriKėrkoRegjistrohuProgrameLista AnėtarėveGrupet e Anėtarėveidentifikimi
...:::Meny Kryesore:::..

 Home
 Portali
 Forum
 Lista_e_Antarve
 Galeria
 Lajmet_Flash
 Profili
 FAQ
 Testi_I_Dashuris
favoritos.gif Media_&_Muzika
 Telivizionet_Live
 Video_Klipe
 Ruzulltatet_Sportive
 Mp3_Falass
 Kerkesa_Muzikore
 Melodi_Per_Celular
icon_community.gif Argėtim_Zbavitje
 Horoskopi
 Luani_Lojra
 Dezing
 Poezi
 Gediche
 Argėtime
 Albumi_Fotografik
 Tema_tė_Ndryshme
 Kėrko_nė_Forum
 Liderėt_e_forumit
 Ndihmė
 Kėrko
ora

Moti Momental Ne Vendin
Na Falni Po Moti Nuk Gjindet Ne Web Ton Per Momentin
Photobucket
SMS Falas nga PejaNet

Top 5 shfletuesit e internetit

Partnerėt
KoSoVa.Li

XoFaCe.CoM

King-Rap.Tk

AlbaZemer.Com

Pika-Loti.tk

MP3 SHqip.li

Top posters
Blut-Angel (1360)
 
Admin (563)
 
Albani (511)
 
riana (273)
 
xoface (150)
 
vissariggarmy (26)
 
dj-king (22)
 
Elba (20)
 
te duani her (19)
 
drini-89 (9)
 
IP Addressa Juaj&Reklama Lėvize poshtė


IP


Share | 
 

 Shqiptarė pėr interes

Shko poshtė 
AutoriMesazh
Vizitor
VizitorMesazhTitulli: Shqiptarė pėr interes   Thu Jan 08 2009, 14:17


Njė lloj biznesi qė ka lulėzuar dhjetė vitet e fundit ėshtė edhe tė kėnduarit, ku pėr arsye pėrfitimi dhjetėra njerėz kanė zgjedhur kėtė rrugė, edhe pse mund tė mos kenė prirje pėr kėndim.

Pėr tė depėrtuar nė treg, ata kanė gjetur mėnyra tė ndryshme. Disa kėngėtarė edhe pse nė fillimet e karrierės sė tyre s’kanė ditur asnjė fjalė shqip, pėr tė pėrfituar mė tepėr publik, famė dhe para, janė bėrė “kėngėtarė shqiptarė”.

Fjalėt e para nė shqip qė mėsoi Bertan Asllani, kanė qenė tekstet e kėngėve nė gjuhėn shqipe, ku ai gjeti terren pėr tė vepruar.

Adrian Gaxha nė fillimet e kėndimit nuk lidhte dot dy fjalė nė gjuhėn shqipe. Duke kėnduar herė shqip e herė maqedonisht dhe duke u munduar qė tė fitoj sa mė shumė popullaritet, ai e pa se me kėngėn nė gjuhėn shqipe mund tė ecte mė shpejt pėrpara.

Big Mama qė “bėn emisione pėr kulturėn shqiptare” nė emisionet televizive maqedonase deklarohet “gjysmė shqiptare e gjysmė turke”, ndėrsa nė emisionet nė gjuhėn shqipe, si patriote e kulluar.

Edhe Altuna Sejdiu – Tuna, e gjetur “mes dy zjarreve”, ia mėsyn nga tė dyja anėt, por pėrsėri mė tepėr depėrton me kėngėt nė gjuhėn shqipe. Pas konkurrimit pėr nė Evrovizion, njė vit mė parė, Tuna i akuzoi organizatorėt se nė momentin e konkurrimit ia kanė prishur zėrimin dhe nė vesh nuk i ka mbėrritur muzika.

Edhe pse muzika i ka tė pėrbashkėta notat, muzikologėt mendojnė se nė kohėn e sotme, mbizotėron vetėm pėrfitimi e asgjė mė tepėr.

“E gjithė kjo ėshtė komercializėm, nė pyetje ėshtė vetėm biznesi e asgjė mė shumė. Kėndohet nė play back e jo live”, thotė violinisti Blerim Grubi.

Muzikologu Grubi sqaron se me anė tė emisioneve televizive qė mbahen nė Shqipėri, ku dhe kėndohet ‘live’, gjėrat kanė nisur tė ndryshojnė, ndėrsa nė Maqedoni bastardimi po vazhdon dhe mė tej.

“Nuk kemi kritikė tė mirėfilltė dhe lejohet qė ēdo gjė tė transmetohet nė televizion”, tha Grubi, duke shtuar se tregu shqiptar ėshtė shumė mė i madh se ai maqedonas, ndaj dhe hapėsira e kėtyre kėngėtarėve ėshtė mė e madhe. /lajm/
Mbrapsht nė krye Shko poshtė
 
Shqiptarė pėr interes
Mbrapsht nė krye 
Faqja 1 e 1

Drejtat e ktij Forumit:Ju nuk mund ti pėrgjigjeni temave tė kėtij forumi
 :: Arti & Kultura :: V.I.P NEWS-
Kėrce tek: